دومین همایش ملی مدیریت منابع آب نواحی ساحلی در دانشگاه برگزار شد
به گزارش روابط عمومی دومین همایش ملی نواحی ساحلی در  سالن شهدای گمنام دانشگاه برگزار شد.

به گزارش روبط عمومی معاون پژوهش و فناوری دکتر رنجبر ضمن خیر مقدم به مهمانان و رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران و همکاران ایشان از استان مازندران و استان های هم جوار، در سخنانش به اهمیت دادن و توجه بیشتر در استفاده منابع آب اشاره کرد و اظهار داشت: متاسفانه به قیمت گذاری، ارزش گذاری و به سرمایه گذاری مصرف آب آنچنان بهایی داده نشده است و فرهنگ سازی به منظور استهسال آب وجود ندارد.
همچنین دکتر رنجبر با اشاره به حفر چاه های غیر مجاز که از تخلفات موجود در این زمینه است افزود: متاسفانه  نظارت و دقت کافی در این زمینه وجود ندارد و باید تلاش شود در این زمینه  برای نظارت دقت کافی شود.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه به مسولیت دانشگاه ها در امور اجرایی و انجام پروژه های آبی اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه رخداد فاجعه کم آبی در منطقه مازندران باید  توجه داشت به صورت جامع با آن برخورد شود و برای مصرف بهینه در کشاورزی و صنعت نیازمند آموزش های فراوان است.
در این مراسم مهندس حیدرپور رییس سازمان جهاد کشاورزی با یاداوری مشکلات موجود به یافتن راه حل هایی برای رفع آن ها اشاره نمود و عنوان داشت: بحران آب در کشور و بخصوص در استان های شمال کشور بیداد می کند و باید توسعه فکری مدنظر باشد و بر توسعه عمودی در محیط های کنترل شده تاکید کردند.
رییس جهاد کشاورزی اظهار داشت: در استان های مازندران گیلان و بخشی گلستان، مشکل کم آبی تشدید شده است که لازمه مدیریت بیشتر با پتانسیل بالاست. رعایت اصول فنی در آبیاری و سامانه های نوین، نیازمند سرمابه گذاری است تا راندمان مدیریت آب بیشتر شود.
وی باشاره به نقش حمایتی دانشگاه ها افزود:  انتظار از دانشگاه ها، به عنوان مراکز علمی،  ارائه راهکارها و راه حل های مورد نظر در زمینه های مصرف بهینه آب است و می توان با همکاری یکدیگر، همدلی و همبستگی احساس مسئولیت نسبت به سرنوشت مردم ایران در جهت کاهش این تهدید کننده تمدن و جامعه بشریت بیشتر تلاش کنیم.
رییس جهاد استان مازندران با اشاره به پیشرفت علم و منابع علمی و استفاده از تکنولوژی روز و به روز کردن یافته ها در این زمینه کمک کننده خواهد بود اظهار داشت: کمک به رفع این معضل نگران کننده یک وظیفه ملی برهمگان است.
مهندس حیدرپور در پایان اظهار داشت: باید با رعایت همه زیربخش ها بویژه محیط زیست، در جهت چالش کمبود آب کوشا باشیم و شکل گیری طرح مصرف بهینه و رفع این معضل بسیار ضروری است و امید است که در پایان این همایش به راه حل های مفیدی دست یابیم.
دکتر غلامی دبیر دومین همایش ملی منابع آب نواحی ساحلی ضمن عرض خیر مقدم بیان داشت: مدیریت منابع آب یک استراژی مهم است و باید در ایران که دچار تنشآبی است نهادینه شود و با توجه به اینکه 95 درصد تولیدات کشاورزی ایران وابسته به آب است در حالیکه در سایر کشور ها 40 درصد تولیدات تحت تاثیر آب است، بحران کم آبی اثر گذاری بیشتری بر کشور خواهد داشت.
 
وی همچنین با اشاره به اینکه متاسفانه در کشور مدیریت و ارزش گذاری به آب بسیار پایین است و سبب شده سودآوری اقتصادی آب نسبت به سایر کشور ها پایین تر است افزود: باید به این موضوعات توجه داشت قنات در 2500 سال توسط ایرانی ها ساخته شد و ایرانیان مخترع کانال و سد و سیستم های آبیاری هدف دار بوده اند ولی متاسفانه امروز شاهد بی توجهی در امر مدیرت آب می باشیم.
 
وی با بیان اینکه سد عباس آباد بهشر در حال خشک شدن است افزود: از دلایل کم ابی ها افزایش جمعیت بهره وری پایین آب تغییر اقلیم و عدم توجه به ارزش اقتصادی آب و عدم استفاده صحیح آب در بخش کشاورزی دانست و باید به سمت باید به سمت مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی برویم.
دبیر همایش در سخنانش عنوان داشت: محورهای ویژه این همایش به احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی، روشهای نوین برای مقابله با تهدیدات ناشی از بحران آب، انتقال آب بین حوضه ای بوده است که 140 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال گردید.


 
   1396/7/20 14:14

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )